Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż lokalu całorocznego.

Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć wysokość dosłownie 2,2 m, a działka, na której domek będzie zbudowany nie musi byc całkowicie uzbrojona. Nie oznacza to jednakże, że mieszkanie na lato zbudujesz na każdym terenie. Sprawdź, co na ten zagadnienie mówią przepisy.

 

Czym w świetle prawa jest domek rekreacyjny?

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy definicjębudynku rekreacji indywidualnej (odrębną od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego).

Domek rekreacyjny to budynek wykorzystany do okresowego wypoczynku. Przepisy rozporządzenia zwalniają taki budynek z wymogów dotyczących uzbrojenia działki (pod warunkiem że gmina nie określiła ich w decyzji o ustaleniach zabudowy lub w planie miejscowym), doprowadzenia ciepłej wody do umywalek, wyposażenia w instalacje do ogrzewania pomieszczeń (jeśli budynek będzie użytkowany wyłącznie latem) Oraz dodatkowo izolacyjności cieplnej przegród, podłóg i okien.

Pokoje w takim budynku mogą mieć wysokość minimum 2,2 m. Pozostałe wymagania warunków technicznych – w tym odległości od granic działki i różnych obiektów budowlanych – muszą być zachowane.

W naszym artykule domem na lato nazywamy budynek mieszkalny, którego głównym przeznaczeniem jest tymczasowe zamieszkiwanie, w czasie urlopu albo w dni wolne od pracy. Może to jednakże być też budynek, który przedtem był użyty jako lokal mieszkalny mieszkalny do stałego zamieszkiwania, niemniej jednak teraz został wykorzystany do użytkowania czasowego. Albo na odwrót: na razie będziemy z niego korzystać od czasu do czasu, a później – może na emeryturze – zamieszkamy w nim na stałe.

Bez względu na to, czy budujemy lokal mieszkalny mieszkalny sezonowy o lżejszej konstrukcji i bez kompletu przyłączy, czy całoroczny, musimy mieć licencja na budowę. Wymaganie ten nie dotyczy wyłącznie altan (domków o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości do pięć m) w tak zwanych rodzinnych ogrodach działkowych.

Kiedy na dzialce można wybudować domek rekreacyjny

Żeby mieć taką pewność, trzeba sprawdzić plan miejscowy albo – gdy nie uchwalono go dla danego terenu – uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Jeśli już w gminie jest miejscowy zamysł zagospodarowania przestrzennego, jest jeden warunek – musi on dopuszczać zabudowę mieszkalną. W innym razie nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Na obszarze objętym planem można bowiem realizować tylko taką zabudowę, jaką w nim przewidziano.

Jeżeli planujemy budowę domu na lato, najlepiej jest, gdy intencja przewiduje dla terenu naszej działki zabudowę letniskową (mieszkaniowo-rekreacyjną).

Gdy zamysł przewiduje budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, również nie będzie kłopotu, niemniej jednak w tak zaistniałej okoliczności budynek musi spełniać kryteria lokalu mieszkalnego całorocznego (pod kątem przyłączenia do mediów, wyposażenia w instalacje, izolacji cieplnej i tym podobne.).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *