Fotografia dynamiczna-Nie raz mieliśmy okazję oglądać obrazki, na których od pierwszego spojrzenia widać obiekt pozostający w ruchu. Takie wrażenie pozwala osiągnąć specjalna technologia fotografowania…

Nie raz mieliśmy okazję oglądać zdjęcia, na których od pierwszego spojrzenia widać obiekt pozostający w ruchu. Takie wrażenie pozwala osiągnąć specjalna technologia fotografowania. Fotografie dynamiczne stosowane są przede wszystkim w ekspozycji tańca, sportu, pojazdów. Wykonanie takiego zdjęcia wcale nie jest proste. Wydawałoby się, że uchwycenie obiektywem koszykarza czy skoczka w dal w momencie, kiedy jest ponad podłożem, to nic trudnego. De fakto takie obrazy określane są jako zamrożone, a oznaczają tyle, że postać na fotografii została zatrzymana w locie na pewnym jego etapie. Niekiedy odnosimy złudzenie, że za chwilę spadnie w dół. Dużo lepszym skutkiem jest wykonanie takiego ujęcia, na którym tło jest rozmyte a postać pierwszoplanowa wyostrzona. Efekt ten jest niełatwy do osiągnięcia, ponieważ wymaga długiego czasu naświetlania i płynnego przesuwania obiektywu aparatu za poruszającym się obiektem. Drugim sposobem jest umieszczenie na statywie aparatu skierowanego na stały nieruchomy obiekt, podczas gdy w tle poruszający się pociąg czy samochód ulega rozmyciu w trakcie długiej ekspozycji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *