Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż lokalu mieszkalnego całorocznego.

Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż lokalu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć wysokość dosłownie 2,2 m, a działka, na której domek będzie zbudowany nie musi byc całkowicie uzbrojona. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie na lato zbudujesz na każdym terenie. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

 

Czym w świetle prawa jest domek rekreacyjny?

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy definicjębudynku rekreacji indywidualnej (odrębną od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego).

Domek rekreacyjny to budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Przepisy rozporządzenia zwalniają taki budynek z zaleceń dotyczących uzbrojenia działki (pod warunkiem że gmina nie określiła ich w wyborów o zobowiązaniach zabudowy albo w planie miejscowym), doprowadzenia ciepłej wody do umywalek, wyposażenia w instalacje do ogrzewania pomieszczeń (jeśli budynek będzie użytkowany jedynie latem) oraz dodatkowo izolacyjności cieplnej przegród, podłóg i okien.

Pokoje w takim budynku mogą posiadać wysokość minimum 2,2 m. Pozostałe wymagania warunków technicznych – w tym odległości od granic działki i różnych obiektów budowlanych – muszą być zachowane.

W naszym artykule domem na lato nazywamy budynek mieszkalny, którego głównym przeznaczeniem jest chwilowe zamieszkiwanie, w czasie urlopu lub w dni wolne od pracy. Może to jednak być także budynek, który poprzednio był wykorzystywany jako mieszkanie do stałego zamieszkiwania, ale aktualnie został użyty do użytkowania czasowego. Albo na odwrót: na razie będziemy z niego skorzystać od czasu do czasu, a później – może na emeryturze – zamieszkamy w nim na stałe.

Bez względu na to, czy budujemy dom mieszkalny sezonowy o lżejszej konstrukcji i bez kompletu przyłączy, czy całoroczny, musimy mieć licencja na budowę. Wymóg ten nie dotyczy tylko altan (domków o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości do 5 m) w tak zwanych rodzinnych ogrodach działkowych.

Kiedy na dzialce można wybudować domek rekreacyjny

Żeby mieć taką pewność, trzeba sprawdzić plan miejscowy albo – gdy nie uchwalono go dla danego terenu – uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Jeżeli już w gminie jest miejscowy zamiar zagospodarowania przestrzennego, jest jeden warunek – musi on dopuszczać zabudowę mieszkalną. W przeciwnym przypadku nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Na obszarze objętym planem można bowiem realizować wyłącznie taką zabudowę, jaką w nim przewidziano.

O ile zamierzamy budowę lokalu na lato, najlepiej jest, gdy zamiar przewiduje dla terenu naszej działki zabudowę letniskową (mieszkaniowo-rekreacyjną).

Gdy plan przewiduje budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, też nie będzie dylematu, niemniej jednak w tak zaistniałej okoliczności budynek musi spełniać kryteria lokalu całorocznego (pod kątem przyłączenia do mediów, wyposażenia w instalacje, izolacji cieplnej itd.).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *